فروش سهام عدالت

 

این روزها که صحبت از سهام عدالت در همه جا فراگیر شده است ۴۹ میلیون ایرانی سهامدار باید در خصوص نحوه مدیریت سهام عدالت و فروش یا نگهداری آن تصمیم گیری کنند.

فارغ از اینکه فروش سهام عدالت کار درستی هست یا خیر، میخواهیم بررسی کنیم که ” سهام عدالت خود را چگونه بفروشیم”

چه کسانی می توانند سهام عدالت خود را به فروش برسانند؟

همه مشمولین سهام عدالت می توانند در خصوص فروش یا نگهداری سهام عدالت خود تصمیم گیری کنند. طبق دستور العمل های سازمان خصوصی سازی، همه ی افرادی که جز مشمولین سهام عدالت هستند، فارغ از نحوه مدیریت سهام توانایی فروش سهام خود را دارند.

با توجه به مصوبه شورای عالی بورس، افرادی که قصد فروش سهام عدالت خود را دارند می‌توانند از تاریخ ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹ تا ۱۰ خرداد ماه به شعب بانک هایی که شماره شبای آن را به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده اند، مراجعه کرده و با تکمیل فرم های مربوطه نسبت به فروش ۳۰  درصد از سهام عدالت خود اقدام کنند. طبق این مصوبه قرار است، بانک‌ها از طریق کارگزاری های خود یا کارگزاری های طرف قرار‌داد اقدام به فروش سهام عدالت متقاضیان کند.

همچنین طبق مصوبه جدید، مشمولین می تواند در صورت تمایل نسبت به فروش آنلاین سهام عدالت از طریق سایت‌های کارگزاری اقدام کنند.

سهام عدالت خود را بفروشیم یا نگهداری کنیم؟

ارزش فعلی سهام عدالت یک میلیون یا ۵۳۲ هزار تومانی در طی این سالها به بیش از ۱۰ برابر قبل خود رسیده است. امکانی که دولت برای فروش سهام عدالت قرار داده است به منزله تشویق برای فروش آن نیست بلکه این امکان را ایجاد کرده است تا افرادی که بنا به دلایلی به پول احتیاج دارند سهام خود را نقد کنند.

تاکید مسئولین سازمان خصوصی سازی و شورای عالی بورس بر این است که مشمولان سهام عدالت در صورت نیاز ضروری به پول نقد اقدام به فروش سهام خود کنند، در غیر اینصورت این سهام در افق دید بلند مدت سوددهی بیشتری خواهد داشت. با توجه به سبد دارایی ها، ارزش سهام عدالت در بلند بیشتر خواهد شد و نگهداری آن به صرفه تر از فروش است.

مشمولانی که روش مستقیم را برای آزاد سازی سهام عدالت انتخاب کرده اند می توانند با استفاده از فروش فوری سهام، ۳۰ درصد از ارزش سهام خود را به صورت فوری بفروشند. طبق دستور العمل ارائه شده، سهام عدالت این افراد، تا مدتی دیگر در سبد سرمایه گذاری آنها می نشیند که می‌توانند نسبت به نگهداری یا فروش آن تصمیم گیری کنند. توجه داشته باشید افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند تنها سهام ۳۶ شرکت در سیستم معاملاتیشان قرار می گیرد .

مشمولانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، در واقع تنها یک شرکت سرمایه گذاری در پرتفوی آنها لحاظ می شود و همچنین این شرکت به عنوان نماینده سهامدار مسئولیت سهام عدالت را بر عهده خواهد گرفت. همچنین این افراد تا زمانی که شرکت های سرمایه گذاری استانی تعیین تکلیف شوند، باید صبور باشند.

برای فروش فوری چه دستور العمل هایی لحاظ شده است؟

شورای عالی بورس بندهایی را برای فروش سهام عدالت به بانک و کارگزاری‌ها ارائه کرده است تا در اختیار متقاضیان فروش قرار گیرد و با علم کافی اقدام به امضای قرارداد فروش کنند.

  • کارگزاری در مرحله اول تنها می تواند ۳۰% از مجموع تعداد سهام یا ارزش ریالی سهام را بفروشد.
  • کارگزار مجاز است سهام را به هر قیمتی که امکان فروش داشته باشد بفروشد.
  • انتخاب زمان فروش و سهامی که به فرشو برسد در اختیار کارگزار و با هماهنگی ناظر بازار است.
  • مالک سهام عدالت با امضای قرارداد فروش فوری، حق هر گونه اعتراض در خصوص سهام انتخابی برای فروش، زمان و قیمت فروش سهام را از خود سلب می کند.
  • وجوه ناشی از فروش سهام، از طریق کارگزاری به بانک پرداخت و بعد یه حساب مشتری واریز می شود.
  • کارمزدهای لازم از حساب سهام عدالت فرد مشمول کم می شود.

این بندها با وجود سختگیرانه بودن و درپی داشتن نارضایتی ، اقدامی مناسب از سمت شورای عالی سازمان بورس محسوب می‌شود تا با اعلام زمان فروش سهام عدالت شاهد صف های فروش سنگین نباشیم و معاملات متعادل شکل بگیرد.

سهام عدالت را می توان به صورت وکالتی به فروش رساند؟

این روزها به خاطر نداشتن فرصت کافی و آگاهی نداشتن مردم، عده ای با خریدن سهام عدالت با قیمت پایین تر اقدام به فروش وکالتی می‌کنند اما طبق گفته حسین فهیمی عضو شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، خرید و فروش سهام عدالت در حال حاضر به صورت وکالتی امکان ندارد و هر فرد تنها خودش می‌تواند اقدام به فروش آن کند و هر گونه خبر یا اقدامی در این خصوص کلاهبرداری محسوب می شود. همچنین لازم به ذکر است که هیچ اقدامی از سمت سازمان خصوصی سازی مبنی بر خرید و فروش سهام عدالت به جز راه های ذکر شده صورت نگرفته است و فرد حقیقی توانایی خرید سهام عدالت را ندارد.

سهام عدالت را باید از چه طریقی معامله کنیم؟

معاون اجرایی سازمان بورس اعلام کرده است که همه مشمولان سهام عدالت که آزاد سازی مستقیم را انتخاب کرده اند از تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹ می‌توانند از طریق سامانه های سهام عدالت دارایی سهام خود را مشاهده و مدیریت کنند. همچنین فروش سهام عدالت از طریق کارگزاران و بانک‌ها قابل انجام هست.

طبق اعلام میر صانعی دبیر کل کانون کارگزاران، شرکت های کارگزاری به طور روزانه سفارش های فروش را تا سقف ۳۰% ارزش ریالی سهام عدالت دریافت و تا ساعت ۱۴ به شرکت سپرده گذاری مرکزی فرستاده می شود. قابل ذکر است که امکان فروش مستقیم از طریق سیستم معاملات آنلاین وجود ندارد.

اگر آزاد سازی مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اید و قصد فروش سهام عدالت خود را دارید می‌توانید به سایت فروش سهام عدالت مراجعه کنید و نسبت به فروش ۳۰% آن اقدام کنید و اگر آزاد سازی غیر مستقیم را انتخاب کردید برای فروش درصدی از ارزش سهام عدالت خود باید با پر کردن فرم در بانک (بانکی که شماره شبای آن را به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده اید) یا سفارش گذاری در سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری خود ، نسبت به فروش آن اقدام کنید.

سمات (شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه) این دارایی ها را در کد کارگزاری تجمیع می‌کند و این شرکت در روز کاری بعد به قیمت پایانی همان روز و در ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۴ عرضه می کند. هر کارگزاری موظف است سایت فروش سهام عدالت مجزا برای مشتریان خود راه اندازی کند.

شرکت کارگزاری فارابی با راه اندازی سامانه سعدی این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است که در صورت تمایل به فروش سهام خود از این طریق اقدام کنند. طبق قوانین سامانه سعدی یک هفته بعد از آزاد سازی سهام عدالت امکان فروش آن فراهم خواهد شد.

شما میتوانید با مراجعه به آدرس edalat.farabixo.com  برای فروش سهام خود اقدام کنید.

با وارد کردن کد ملی و شماره تلفن خود برای ورود به صفحه‌ی اصلی سامانه سعدی اقدام کنید.

کد تایید هویت ۶ رقمی که به شماره تلفن شما پیامک شده را در داخل کادر وارد نمایید.

بعد از وارد کردن کد تایید، کارگزاری فارابی بندهایی را تحت عنوان قرارداد الکترونیکی در دسترس شما قرار داده تا با مطالعه کامل آن نسبت به مفاد قرارداد آگاهی داشته باشید.

بعد از تایید قرارداد می‌توانید در صفحه‌ی بعد لیست دارایی خود را مشاهده کنید.

همچنین برای تکمیل حساب کاربری و تایید مشخصات خود باید این صفحه را تکمیل کنید.

بعد از به فروش رساندن سهام عدالت از چه طریقی نسبت به دریافت وجه اقدام کنیم؟

می‌توانید بعد از تکمیل حساب کاربری خود در سامانه سعدی، مبلغ مورد نظر به حساب معرفی شده واریز می‌گردد یا اینکه وجه حاصل از فروش را به حساب بورسی خود در کارگزاری فارابی انتقال دهید، که در حالت دوم نام کاربری و رمز عبور شما به شماره تلفن شما پیامک خواهد شد.

نظرات خود را در خصوص این مطلب می توانید در قسمت “بیان دیدگاه” با ما مطرح کنید

 

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *