تحلیل شاخص صنعت سیمان

تحلیلگر : مزدک توسلی

۱۴ بهمن ۹۹

 

شاخص گروه سیمانی ها امروز با کندل سبز نه چندان قوی به ۱۰۸۰۸ واحد رسید. این گروه در خرداد ۱۳۸۸ موج اول جنبشی صعودی خود را آغاز کرد و حد فاصل میان دیماه ۱۳۹۲ تا خرداد ۱۳۹۷ در قالب موج دو اصلاح طولانی ای را تجربه کرد و سپس موج سوم خود را تا مرداد ۱۳۹۹ ادامه داد. کاهش شاخص سیمان از مرداد تا آبان سال جاری سبب ایجاد گمانه‌زنی مبنی بر احتمال شروع موج اصلاحی چهارم شد که به محدوده حمایتی ۸۷۰۰ واحدی واکنش نشان داد و پولبک زد.
با توجه به موارد ذکر شده، کاهش اخیر این شاخص را نمی‌توان به عنوان موج اصلاحی در نظر گرفت؛ چرا که این افت به اندازه‌ای نبوده که بتوان آن را اصلاح در نظر گرفت (حتی به محدوده ۰.۲۳۶ ریتریسمنت موج سوم نیز نرسیده است). با این وصف، می‌توان دو سناریو برای شاخص سیمان در نظر گرفت:
۱. روند نزولی: افت شاخص سیمان شروع موج اصلاحی چهارم بوده که موج A آن تا آبان سال جاری ادامه داشت و صعود چند ماهه اخیر آن در راستای تکمیل موج فریبنده B است که مقاومت‌های ۱۱۵۰۰، ۱۲۵۰۰ و ۱۴۰۰۰ را پیش رو دارد که تقریبا تا اسفند سال جاری به طول می‌انجامد و پس از آن ادامه اصلاح در قالب موج C آغاز و تا حدود خرداد سال آینده ادامه خواهد داشت که حمایت‌های ۶۷۰۰، ۵۵۰۰ و ۳۹۰۰ را پیش رو دارد.
۲. ادامه موج صعودی: افت شاخص سیمان نسبت به صعود آن قابل توجه نیست و می‌توان آن را جزئی از افت و خیز موج سوم دانست. بر این اساس، مقاومت‌های ۱۳۵۰۰، ۱۷۵۰۰ و ۲۸۰۰۰ را پیش رو دارد که این صعود می‌تواند تا اردیبهشت ۱۴۰۰ یا دی ماه ۱۴۰۱ ادامه یابد.
با توجه به شنیده شدن زمزمه‌هایی در خصوص افزایش قیمت سیمان و همچنین شرایط مطلوب شاخص به لحاظ تکنیکال بر اساس اندیکاتورهایی چون ایچیموکو ( مثل ابر صعودی، قیمت بالای ابر، جایگاه قیمت در بالای ابر) و شکست مقاومت استاتیک ۵۷ در rsi می‌توان تحقق سناریو دوم را محتمل‌تر دانست. بنابراین، در حال حاضر سرمایه‌گذاری در نمادهای سیمانی می‌تواند بازدهی قابل توجهی داشته باشد.

🔰 حمایت‌ها: ۶۷۰۰، ۵۵۰۰ و ۳۹۰۰

🔰 مقاومت‌ها: ۱۳۵۰۰، ۱۷۵۰۰ و ۲۸۰۰۰

 

⁉️ سوالات، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در زیر این پست با ما به اشتراک بگذارید.

‼️تحلیل های ارائه شده در دپارتمان مالی درفک صرفا آموزشی بوده و به منزله خرید و فروش نمی باشد و دپارتمان مالی درفک از این بابت مسئولیتی ندارد.

تحلیل و آموزش های ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *