نحوه انجام معاملات آنلاین در بورس

 

خرید و فروش سهام در بورس برخلاف تصور عموم بسیار سخت و برای افراد غیر متخصص غیر ممکن می‌باشد، درصورتی که با آموزش گام به گام و منظم می‌توانید معاملات آنلاین خود را به درستی انجام دهید. در این مقاله می‌خواهیم قدم به قدم معاملات آنلاین را انجام دهیم.

دریافت کد بورسی

اولین قدم برای انجام معامله آنلاین در بورس، دریافت کد بورسی آنلاین می باشد. برای دریافت کد بورسی باید در یکی از کارگزاری‌های معتبر کشور و سامانه سجام ثبت نام کنید تا پس از احراز هویت، معامله آنلاین خود را در بازار سرمایه شروع کنید.

اگر هنوز نحوه ورود به بورس را نمی‌دانید اینجا کلیک کنید

 

قبل از اینکه معاملات آنلاین در بین سهامداران فراگیر شود، سهامداران معاملات خود را به صورت تلفنی و یا حضوری با اعلام قیمت موردنظر خود به کارگزار، معامله سهم انجام می‌شد اما در حال حاضر با گذشت زمان، معاملات آنلاین بین سهامداران پرطرفدار شد و  معامله از طریق سامانه های آنلاین کارگزاری رواج پیدا کرد.

هر کارگزاری یک سامانه آنلاین مخصوص به خود را دارد که امکان معامله برای مشتریان خود را در قالب بستری امن و راحت فراهم می‌کند.

معاملات مشتریان کارگزاری فارابی، در سایت farabixo و اپلیکیشن موبایلی موبیکسو انجام می‌شود.

زمان خرید و فروش

معامله در بازار بورس و اوراق بهادار از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ می‌باشد، از ساعت ۸:۳۰ تا ۹ دوره پیش گشایش می باشد که در این دوره معامله ای صورت نمی‌گیرد و تنها سفارشات پذیرفته می شود و امکان حذف و ویرایش سفارش وجود دارد.

البته لازم به ذکر است طبق مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ ۲۲ مرداد ۹۹ که معاملات نماد به دو قسمت تقسیم می شود که معاملات صنایع (فلزات اساسی، شرکت های چند رشته ای صنعتی و فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای به همراه مشتقات مربوطه اعم از اختیار معامله و اختیار فروش تبعی) از ساعت ۱۲ تا ۱۵:۱۵ معاملات سهم ها انجام می‌شود که از ساعت ۱۲ تا ۱۲:۱۵ دوره پیش گشایش صنایع می باشد.

بقیه نمادهای بازار از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱:۴۵ معامله می‌شوند که دوره پیش گشایش قسمت اول معاملات از ساعت ۸:۳۰ تا ۸:۴۵ می باشد. این مصوبه سازمان بورس که به علت پرتراکنش بودن معاملات شرکت های برخی صنایع اعلام شده است به صورت موقتی خواهد بود و از تاریخ ۲۷ مرداد ۹۹ اجرایی می‌شود.

آشنایی با اصطلاحات بازار سرمایه

سهام

هر شرکتی که در سازمان بورس پذیرفته می شود دارای ارزش ها و سرمایه هایی هستند که هر واحد از این ارزش ها به عنوان یک سهم شناخته می شود.

نماد

هر شرکتی که پذیرفته می‌شود با یک نماد خاص شناخته می شود که از یک روش خاصی برای نماد گذاری استفاده می شود. معمولا نمادها از دو بخش تشکیل شده اند که بخش اول آن نشاندهنده گروه صنعتی آن شرکت است و قسمت دوم نشاندهنده قسمتی از اسم اصلی شرکت می‌باشد.

تحلیل تکنیکال و بنیادی

برای فعالیت در هر حوزه ای، کسب علم و دانش آن حوزه راه رسیدن شما به هدف را هموارتر می‌کند. تحلیل تکنیکال و بنیادی علم مخصوص برای بازار سرمایه می‌باشد که به سهامداران کمک می ‌کند تا سهم مناسب را شناسایی کنند و برای کسب سود بیشتر آماده شوند.

صف خرید، صف فروش

وقتی تقاضا برای سهمی در یک قیمت مشخص بالا باشد و سهم در آن روز سقف مجاز قیمتی خود را ببینید سهم صف خرید تشکیل داده است و بالعکس این مطلب نشاندهنده صف فروش است.

*اصطلاحات بازار سرمایه بسیار بیشتر از این تعداد است و به همین تعداد ختم نمی شود اما ما در اینجا متداول‌ترین اصطلاحات را برای شما آورده ایم تا در مقاله های بعدی با اصطلاحات بیشتری شما را آشنا کنیم.

خرید و فروش آنلاین به چه صورت است

طی سالهای اخیر که تقاضای سهامداران برای ایجاد بستری راحت برای انجام معاملات خود بیشتر شده است و کارگزاران درصدد ارتقای سامانه‌های معاملات آنلاین خود هستند که عامل اصلی رقابت بین کارگزاران سرعت سامانه‌های آنلاین خود می‌باشد.گ

 • چگونه باید از مزایای معاملات آنلاین استفاده کنیم؟
 • زمانی که اقدام به گرفتن کد بورسی آنلاین می‌کنید، می‌توانید پس از انجام مراحل احراز هویت از سامانه معاملاتی آنلاین استفاده کنید

درصورتی که از کارگزاری فارابی کد بورسی دریافت کنید، می‌توانید از سامانه معاملاتی موبیکسو استفاده کنید.

 • آیا خرید و فروش تنها به صورت آنلاین هست؟
 • افرادی که کد بورسی آفلاین دریافت می کنند از طریق روش‌هایی که ذکر شد می‌توانند سهم مورد نظرخود را معامله کنند اما با توجه به حساسیت سفارشهایی که با یک ریال بالا و پایین سفارش گذاشته می‌شود، استقبال به سمت کدبورسی آنلاین بیشتر شده است.

 برای خرید و فروش آنلاین شامل چه مراحلی است؟

 • شارژ حساب

برای انجام معاملات در بورس باید حساب بورسی خود را شارژ کنید. در صفحه ی اصلی سایت فارابیکسو پس از  وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد صفحه اصلی بشید و از منو درخواست‌ها، گزینه پرداخت الکترونیکی را بزنید.

 پس از وارد کردن مبلغ ورد نظر و درگاه پرداخت وارد درگاه پرداخت بانک می‌شوید و پس از وارد کردن اطلاعات کارت مورد نظر حساب بورسی شما شارژ می شود.

 • خرید سهم

ابتدا در داخل فارابیکسو رو ی علامت ذره بین کلیک کنید و اسم نماد مورد نظر(مثلا خساپا) خود را بنویسید.

زمانی که اسم نماد ظاهر شد روی آن بزنید و بعد بر روی گزینه خرید کلیک کنید.

بعد از ظاهر شدن صفحه ی اصلی سهم مورد نظر با وارد کردن قیمت و حجم مورد نظر نسبت به خرید سهم اقدام کنید.

در عکس بالا لغات و اصطلاحاتی که وجود دارد که به شرح زیر به توضیح می‌پردازیم:

 • در قسمت راست بالا عکس، نماد سهم (خساپا) درج شده است که عدد ۵۴۹۰ قیمت آخرین معامله سهم سایپا می باشد که قیمت سهم نسبت به روز قبل ۴٫۹۷% رشد داشته و ۲۶۰ واحد افزایش قیمت داشته است.
 • قیمت پایانی: میانگین قیمت های معامله شده سهم سایپا در روز مشخص نشاندهنده قیمت پایانی هست.
 • آستانه قیمتی: قیمت سقف و کف سهم خساپا است که در یک روز می‌تواند تا این قیمت سقف و کف نوسان کند.
 • آستانه تعداد: میزان سفارش سهامداران از ۱ تا ۴۰۰ هزار عدد می‌باشد که این تعداد برای هر سهم متفاوت است البته طبق قانون سازمان بورس ارزش ریالی هر معامله شما باید حداقل ۵۰۰ هزار تومان باشد.
 • آخرین معامله: آخرین معامله ای که در این سهم انجام شده است در ساعت ۱۳:۴۴:۵۹ انجام شده است.
 • جدول پایین نشان دهنده ستون تقاضا و عرضه یک سهم است که طبق عکس سهم سایپا با تقاضا ۵۸۹ میلیونی به صف خرید نشسته است.

تعداد و قیمت مورد نظر را وارد میکنید و در ردیف آخر سرمایه مورد نیاز شما نمایش داده می‌شود و بعد گزینه ثبت یا ارسال می‌‌زنیم.

 

 • فروش سهام

برای فروش سهام، ابتدا روی نماد مورد نظر داخل پرتفو کلیک می‌کنیم و بعد گزینه فروش را می‌زنیم.

و بعد گزینه ثبت و ارسال را می‌زنیم.

 • برداشت وجه

بعد از فروش سهام، از قسمت منو درخواست‌ها گزینه درخواست برداشت وجه را می‌زنید.

بعد از کادری نمایان می شود، تاریخ و مبلغ برداشت را انتخاب کنید پس از ۴۸ ساعت پول به حساب بانکی شما واریز می‌شود.

 

سوالات و نظرات خود را در خصوص این مطلب در قسمت بیان دیدگاه سایت درفک با ما درمیان بگذارید.

تحلیل و آموزش های ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *