انواع سرمایه گذاری در بورس

 

سرمایه گذاری در بورس یکی از روش‌های استفاده از سرمایه در جهت پیشرفت آن و سود آوری است. این روش نسبت به روش‌های دیگر سرمایه گذاری مانند سرمایه گذاری در بازار ملک، بازار خودرو، بازار طلا و غیره بازده سریع‌تری دارد و با سود بیشتری همراه خواهد بود ولی به همان نسبت با ریسک بالاتری همراه است. سرمایه گذاری در بورس انواع مختلفی دارد و با توجه به شرایط متفاوت کاربران و سرمایه گذاران می‌توانند سرمایه‌های خود را در بورس به گردش دربیاورند. در این مقاله قصد داریم انواع سرمایه گذاری در بورس را مورد بررسی و تحلیل قرار بدهیم و در مورد هر یک نکاتی را ارائه کنیم.

انواع سرمایه گذاری در بورس

  1. سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس

سرمایه گذاری مستقیم یکی از انواع سرمایه گذاری در بورس است که در آن سرمایه گذار خود شخصاً اقدام به خرید و فروش سهام می‌کند. در این نوع سرمایه گذاری مستقیماً با حضور در بازار بورس و یا از طریق اینترنت با بررسی بازار اقدام به خرید و فروش بورس می‌کند. در این روش متقاضی باید بر بازار بورس اشراف کامل داشته باشد در غیر این صورت با ضرر دهی و از دست دادن میزان قابل توجهی سرمایه مواجه خواهد شد. در این نوع سرمایه گذاری شناخت کافی است از ساز و کار بورس و ابزارهای معامله‌گری ضروری است. به بسیاری از افرادی که قصد سرمایه گزاری مستقیم در بورس را دارند توصیه می‌شود در ابتدا مبلغ کمی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند تا در صورت ضرر دهی همه‌ی سرمایه‌ی آن‌ها متحمل این ضرر نشود.

ویژگی‌های سرمایه گذاری مستقیم در بورس

  • در این نوع سرمایه گذاری کاربر متقاضی شخصاً وارد بازار بورس می‌شود و به خرید و فروش سهام می‌پردازد.
  • برای خرید و فروش سهام در روش سرمایه گزاری مستقیم کاربر می‌تواند از روش‌های تلفنی، اینترنتی و حضوری برای خرید و فروش سهام استفاده کند.
  • این روش در میان انواع روش‌های سرمایه گذاری در بورس دارای خطر و ریسک بیشتری است و سرمایه گذار باید اطلاعات کافی و جامع در مورد بازار بورس و سرمایه و همچنین ساز و کارهای معاملات بورس داشته باشد.
  • این روش سرمایه گذاری در بورس نیازمند صرف زمان کافی برای رصد بازار و معاملات جاری است.

 

  1. سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس

روش سرمایه گذاری غیر مستقیم در مقابل روش سرمایه گذاری مستقیم قرار دارد. در این روش فرد سرمایه گذار از یک واسطه می‌خواهد تا سرمایه او را در بورس به گردش درآورد و درصدی از سود سهام را به عنوان پورسانت و دستمزد به واسطه تعلق خواهد گرفت. واسطه‌هایی که سرمایه‌ی افراد سرمایه گذار را در بازار بورس به گردش در می‌آورند می‌توانند صندوق‌های سرمایه گذاری و یا شرکت‌های سبد گردان باشند. در این روش نیازی نیست فرد سرمایه گذار در مورد بازار بورس اطلاعات زیادی داشته باشد و یا بر بازار بورس اشراف کامل داشته باشد زیرا افراد و یا شرکت‌هایی که به عنوان واسطه کار خرید و فروش سهام را انجام می‌دهند از اشراف کامل بر ساز و کارهای بورس و همچنین اقتصاد کشور برخوردار هستند. در این سبک سرمایه گذاری، شما نهاد های متخصص بازار سرمایه را برای به حداکثر رساندن سرمایه‌تان به ‌کار می‌گیرید و در قبال مدیریت دارائی شما که این نهاد های متخصص انجام می‌دهند، هزینه کمی از سرمایه‌گذاری انجام شده را به آن‌ها پرداخت می‌کنید. این روش حتی برای افراد حرفه ای بازار سرمایه نیز مفید است. روش سرمایه گذاری مستقیم مناسب افرادی است که روحیه ریسک پذیری بالایی ندارند و نمی‌خواهند روی سرمایه‌ی خود ضرر و زیان هنگفت را متحمل شوند. در ادامه انواع روش‌های سرمایه گذاری در بورس به صورت غیر مستقیم را معرفی کرده و مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

الف. سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری یکی از انواع روش‌های سرمایه گذاری در بورس است که از ریسک کمتری برخوردار است. اما این روش نیز می‌تواند شامل سود و یا زیان باشد. صندوق سرمایه گذاری شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهاداری است که در بازار بورس به گردش درمی‌آیند. صندوق‌های سرمایه به صورت مشارکتی سرمایه‌ی بسیاری از افراد رزا جمع می‌کنند و در سبد اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کنند. در انتها پس از به دست آوردن سود نهایی تمامی افراد به نسبت سرمایه‌ی خود در این سود و یا حتی زیان شریک خواهند بود. سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری موجب می‌شود که پولی که سرمایه گذار قصد سرمایه گذاری آن را دارد به بهترین نحو ممکن در بازار بورس مدیریت شود زیرا این پول توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه در بازار بورس به گردش در خواهد آمد.

در این روش ریسک سرمایه گذاری تا حد زیادی کاهش می‌یابد زیرا سبد سرمایه به روش‌های مختلفی سرمایه گذاری می‌شود که همین موجب می‌شود در صورت ضرر دهی یک روش سرمایه گذاری در بورس، سود روشش دیگر تا حدی این ضرر را جبران کند.

صندوق‌های سرمایه گذاری در زمان‌های مشخصی توسط سه سازمان بورس اوراق بهادار، متولی و حسابرس مورد حسابرسی و بازرسی قرار می‌گیرند، لذا سرمایه گذاری این صندوق‌ها با شفافیت مالی به همراه است.

یکی از ویژگی‌های سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری امکان نقد شوندگی بسیار سریع این صندوق‌ها است. در صورتی که فردی به صورت شخصی اقدام به سرمایه گذاری در بورس کند در زمان نیاز به پول نقد تضمینی برای فروش سریع سهام وی وجود ندارد. اما در صندوق‌های سرمایه گذاری به دلیل وجود ضامن نقد شوندگی، خیلی سریع سرمایه به صورت پول نقد در اختیار سرمایه گذار قرار خواهد گرفت.

ب. سرمایه گذاری در شرکت‌های سبد گردانی

تفاوت اصلی شرکت‌های سبد گردانی و صندوق‌های سرمایه گذاری در بازار بورس، نحوه‌ی ریسک پذیری این دو روش سرمایه گذاری در بورس است. شرکت‌های سبد گردانی با توجه به مقدار ریسک پذیری شما سرمایه‌ی شما را در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند و با توجه به این که شما در ابتدای امر میزان ریسک پذیری خود را مشخص می‌کنید، این سرمایه گذاری برای شما انجام می‌شود. در سرمایه گذاری به صورت سبد گردانی شما با شخصی حقوقی قرارداد می‌بندید تا سرمایه ی شما را با توجه به اطلاعات خود از بازار بورس برای شما به گردش دربیاورد. در این صورت مسئولیت سرمایه ی شما بر عهده‌ی شخص سبد گردان است.

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *